دکوراسیون داخلی

آشنایی با انواع ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی

لیست جهیزیه عروس ۹۹

انواع ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

شما از هر فردی که بپرسید، کدام مکان برای شما آرامش بخش است می‌گونید خانه بهترین مکان برای آرامش است. از موقعی که انسان متولد می‌شود، تنها جایی که می‌تواند احساس آرامش و راحتی کند خانه است. انسان‌ها همیشه در تلاش هستند تا بتواند خانه‌ای هر چند کوچک اما راحت برای خود فراهم کنند. یکی از اصول مهم در آرامش خانه این است که ترکیب رنگ با توجه به سلیقه هرفردی در خانه متناسب باشد. متناسب به معنی این است که فرد از ترکیب رنگ خوشش بیاید و احساس آرامش و راحتی را حس کند. ما برای اینکه بخواهیم ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه مان اصول داشته باشد و با سلیقه ما متناسب باشد باید قوانین و اصولی را رعایت کنیم. در طراحی دکوراسیون خانه مسائل بسیار زیادی وجود دارد که بخواهیم خانه خود را تزیین کنیم، اما یکی از مهم ترین آنها ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون است.

آیا میدانید برای چی ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین بخش ها است؟ ما اگر برای خانه مان بهترین لوازم و لوکس ترین را خریداری کنیم اما ترکیب رنگ مناسبی نداشته باشیم هیچ کدام از لوازم جذابیت خود را ندارد و به کل جلوه زیبایی خود را از دست می‌دهد.

اگر هر فردی با روانشناسی ترکیب رنگ کمی آشنا باشد، به خوبی این موضوع را میدانید که ترکیب رنگ میتواند تاثیر خوبی در روح و روان هر فرد داشته باشد. انتخاب رنگ برای وسایل منزل کاملا سلیقه‌ای است اما شما باید برخی از اصول را رعایت کنید تا بتوانید ترکیب رنگ دردکوراسیون خانه تان را رعایت کنید و خانه‌ای آرامش بخش داشته باشید.

ترکیب رنگ دکوراسیون پذیرایی

ترکیب رنگ درب خانه

ترکیب رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه

ما در انتخاب ترکیب رنگ مناسب خانه باید در اولین مرحله متناسب بودن ترکیب رنگ وسایل خانه را چک کنیم. مهم ترین وسایل خانه برای تزیین کفپوش، دیوارها، کابینت‌ها و … هستند که باید رنگ بندی آنها با هم دیگر متناسب باشد. ما برای انتخاب رنگ باید مواردی همچون نوع کاربری، جنسیت و حتی سن افراد ساکن در خانه توجه کنید.

ما در گذشته کمتر شاهد این بودیم که در خانه‌ای از ترکیب رنگ روشن استفاده کنند، اما امروزه هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی یک شرط وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید که رنگ های انتخاب شده متناسب باشد. اولین نکته مهم در این موضوع این است که شما ترکیب رنگ را به دو گروه اصلی و فرعی تقسیم بندی کنید که راحتر بتوانید ترکیب رنگ در دکوراسیون خانه خود را انتخاب کنید. در این تقسیم بندی سه رنگ اصلی به وجود می‌آید و بقیه رنگ ها از این سه رنگ به وجود خواهد آمد. رنگ‌های زرد، قرمز و آبی رنگ‌های اصلی در تقسیم هستند و رنگ‌هایی مانند نارنجی، سبز، بنفش و … رنگ های فرعی هستند که از ترکیب این سه رنگ به وجود می‌آید.
شما با دانستن همین موارد می‌توانید به راحتی رنگ ها را در کنار مکمل خود پیدا کنید.

قانون 60-30-10 چیست؟

شما میتوانید با استفاده از قانون 60 – 30 – 10 بهترین ترکیب رنگ را برای دکوراسیون خانه خودتان انتخاب کنید. این قانون یکی از ترفند‌های حرفه‌ای ترکیب رنگ برای دکوراسیون داخلی منزل به حساب می‌آید. طبق قوانین این قانون رنگ ها به این صورت تقسیم می‌شوند: 60 درصد رنگ قالب، 30 درصد رنگ‌های ثانویه و 10 درصد رنگ‌های فرعی است.

اگر ما بخواهیم این ترکیب رنگ را بکار بگیریم این گونه می‌شود که 60 درصد خانه را دیوارها و کپوش ها هستند، 30 درصد خانه را لوازمی مانند مبلمان و 10 درصد خانه را گلدان‌ها و لوازم تزیینی هستند.

پالت رنگ دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ مبلمان منزل

آیا می‌توانیم ابعاد خانه را با ترکیب رنگ تغییر بدهیم؟

بله ما می‌توانیم با استفاده از ترکیب رنگ مناسب ابعاد خانه خود را بزرگتر نشان بدهیم. ما اگر ترکیب رنگ خانه خود را درست انتخاب نکنیم باعث این میشود که ابعاد و فضای خانه کوچکتر نشان داده شود.

در خانه‌های کوچک ترکیب رنگ تیره مناسب نیست و ابعاد و فضای خانه را کوچکتر نشان می‌دهد.

استفاده از رنگ‌های ملایم باعث این می‌شود که ابعاد و فضای خانه را بزرگتر نشان بدهد.

منظور ما این نیست که یعنی از رنگ‌های شاد استفاده نشود، بلکه ما باید برای جلوه دادن به رنگ خنثی باید از لوازم رنگی استفاده کنیم.

رنگ زمینه خانه به چه معنا است؟

دیوارها و کپوش ها در دکوراسیون خانه به معنای زمینه محیط یا فضا محسوب می‌شوند. اگر شما انتخاب هوشمندانه در ترکیب رنگ خانه داشته باشید می‌توانید را راحتر در انتخاب رنگ وسایل خانه تصمیم بگیرید. شما بهتر است برای آنها از رنگ خنثی و ملایم استفاده کنید، تا بتوانید به راحتی وسایل و … را هماهنگ کنید. شما باید بدانید که از رنگ‌های تیره مانند قرمز و نارنجی برای دیوار‌ها استفاده نکنید، این ترکیب از رنگ بعد از مدتی باعث آزار شما خواهد شد. ترکیب رنگ تیره برای وسایلی همچون مبلمان گزینه مناسبی خواهد بود.

از چه رنگ‌هایی میتوانیم در کنار هم استفاده بکنیم

ما نباید تنها یک رنگ را به سلیقه خود انتخاب کنیم. بلکه اگر حواسمان پرت شود باعث این می‌شود که رنگ ها احساس خستگی و آشفتگی به ما دست به دهد. به همین دلایل ما باید قوانینی در مورد ترکیب رنگ‌ها بدانیم.

ترکیب رنگ سفید با بعضی از رنگ ها

سایر رنگ های ترکیب شده:

  • سفید و سبز
  • سفید و آبی
  • سفید و زرشکی

این 3 مدل ترکیب زیبا ترین، مدرن ترین و متناسب ترین رنگ ها به نظر می‌رسد. اگر شما رنگی را در نظر خود دارید و مناسب آن را پیدا نمی‌کنید، رنگ سفید یکی از بهترین گزینه‌ها برای ترکیب رنگ است. یکی از بهترین انتخاب ها برای رنگ زمینه، رنک سفید است. شما با استفاده از رنگ سفید و سایر رنگ ها می‌توانید به خانه خود جلوه بدهید.

ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ زرد با سایر رنگ ها چگونه است؟

رنگ زرد مثل رنگ‌ سفید با سایر رنگ ها ترکیب می‌شود و فضای محیط را بزرگتر نشان می‌دهد. استفاده از رنگ زرد با سایر رنگ‌ها می‌تواند خانه را به محیطی صمیمی و گرم و شاداب تبدیل کند. استفاده از این رنگ باعث سرزندگی و شادابی می‌شود و ترکیب رنگ زرد با سایر رنگ ها، می‌تواند گزنیه مناسبی برای خانه‌های کوچک باشد.

نکته‌ای حس که باید بدانید، این هست باید حواستان باشد بیشتر از حد از رنگ زرد استفاده نکنید و همراه رنگ زرد یک رنگ ترکیبی وجود داشته باشد. اگر به این نکته توجه نکنید باعث استرس و خستگی می‌شود.

یکی از رنگ‌هایی که می‌تواند در کنار رنگ زرد ترکیبی به وجود بیاورد طیف رنگ بنفش است.

یکی از ویژگی‌های مهم طیف رنگ بنفش این است که متانت و لطافتی خاص به طراحی دکوراسیون خانه ما می‌دهد.

شما باید بدانید که طیف رنگ تیره خانه را باشکوه و مجلل می‌کند. ما میتوانیم از رنگ سفید و سبز در کنار این رنگ به عنوان چاشنی استفاده بکنیم و زیبایی آن را چند برابر بکنیم.

رنگ کرم و قهوه‌ای ترکیبی محبوب در طراحی رنگ دکوراسیون

محبوبیت رنگ کرم و قهوه بسیار زیاد است و رنگی به حساب می‌آید که هرگز از مد نمی‌افتد. ترکیب این دو رنگ همیشه شیک و جذاب است و هنوز هم افراد برای طراحی دکوراسیون منزلشان از این ترکیب رنگ استفاده می‌کنند.

شما باید بدانید که هر چند این ترکیب رنگ محبوب و خواستنی است اما اگر در کنار آن از ترکیب رنگ های شاد تر  استفاده نکنید باعث دلگیر شدن و یکنواخت شدن می‌شود. شما میتوانید از رنگ‌هایی مثل زرشکی و نارنجی و … همراه با آن استفاده کنید و این رنگ ها باعث این این می‌شود که به محیط شما روح ببخشد و فضا را برای شما دلنشین تر بکند.

آیا ترکیب رنگ صورتی و سبز گزینه مناسبی برای دکوراسیون است؟

شما در نگاه اول حس می‌کنید که رنگ صورتی یک رنگ دخترانه است، اما موقعی که شما صورتی را با رنگ سبز ترکیب کنید می‌توانید اتاق نشیمن خود را از حالت به روح و خنثی خارج کنید. البته باید بدانید که، شما باید طراحی دکوراسیون مناسب و صحیحی باید برای چیدمان داشته باشید.

حواستان به نورپرازی دکوراسیون داخلی باشد

یکی از موارد مهم در طراحی دکوراسیون، نورپردازی است. اگر شما نورپردازی مناسبی داشته باشید باعث این می‌شود که منزلتان را زیباتر و مجلل‌تر نشان بدهد. شما اگر ترکیب رنگ مناسبی برای منزلتان داشته باشید اما از نورپردازی مناسبی استفاده نکنید، منزلتان حس دلگیر و یکنواخت دارد و برای انسان حس خوبی نیست.

اگر ترکیب رنگ بندی شما مشکلی دارد شما می‌توانید آن را با نورپردازی مناسب و دقیق جبران کنید.

ترکیب رنگ وکاغذ دیواری در پذیرایی

رنگ های مکمل در دکوراسیون داخلی

کلام آخر

اگر ترکیب رنگ بندی شما با برنامه ریزی باشد، باعث این می‌شود که خانه شما زیبا و مجلل باشد. باید حواستان باشد که در ترکیب رنگ، گزینه مناسب با سلیقه خود را انتخاب کنید.

نورپردازی همیشه در ترکیب رنگ میتواند یک گزینه کمکی باشد و اگر ترکیب رنگ شما خروجی مناسبی نداشت شما با استفاده از نورپردازی آن را جبران کنید.

برای داشتن خانه ای زیبا با دکوراسیون داخلی چشم نواز، میتوان از هنر های تلفیقی استفاده کرد. امروزه هنرمندان زیادی، صنایع دستی اصیل و زیبای ایرانی را، به کمک ذوق و هنر خود، کاربردی تر از قبل کرده اند. به کمک این تلفیق و مخلوط کردن مدرنیته با هنر سنتی و اصیل، میتوان دکوراسیون داخلی بی نظیری داشت.

شما میتوانید برای خرید این صنایع دستی زیبا و اصیل، به فروشگاه اینترنتی صنایع دستی همیران مراجعه کنید. این فروشگاه، صنایع دستی اصیل را به شکل کاربردی و زیبا، به دست شما عزیزان میرساند. وسایلی مثل ظروف مسی شیک و زیبا، ظروف فیروزه کوبی کاربردی، ظروف مس و پرداز بسیار زیبا و چشم نواز و انواع و اقسام ظروف دیگر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *